Swoją przygodę z nurkowaniem rozpoczynałem jako 8 letni chłopak.

W czasie pobytu nad morzem skorzystałem z miejscowej biblioteki, w której znalazłem książkę Jacquesa Cousteau o nurkowaniu. Niewiele z niej rozumiałem, była bardzo techniczna, ale już wtedy wiedziałem, że w przyszłości będę nurkiem. Ziarenko zostało zasiane i nie zwlekając, pierwsze kroki postanowiłem stawiać na własną rękę. W moim przypadku była to nauka pływania z maską i fajką, a z uwagi na to, że Rodzice nie podzielali mojego zapał - kąpielówki, maskę i fajkę chowałem przed nimi w piwnicy ;). Przez jakiś czas nurkowanie w zestawie ABC, a właściwie tylko BC, bo bez płetw, było dla mnie jedyną możliwością uprawiania tego sportu, bowiem w czasach mojego dzieciństwa aktywność ta była sportem dla wybranych.

Ciężko było ze sprzętem, dostępem do klubów, czy też z nurkowaniem za granicą, o basenie nie wspominając. Mając 10 lat dostałem na gwiazdkę swoje pierwsze, wymarzone płetwy i przyznaję - było trochę zdziwienia gdy w szkole mówiłem co dostałem po choinkę....

Później, już jako świeżo upieczony maturzysta, zdecydowałem rozwijać swoje pasje w służbach mundurowych. Dzięki temu moja droga do zostania profesjonalnym nurkiem nabrała tempa. Jako operator w formacjach specjalnych, przeszedłem kolejne profesjonalne szkolenia od nurka klasycznego, przez nurka bojowego, do nurkowania technicznego.

Miałem przyjemność nurkować i szkolić się z najlepszymi nurkami z Niemiec, Holandii, USA, Belgii oraz Norwegii. Na swojej drodze do stopnia instruktorskiego, który zdobyłem w 1998 roku, spotkałem wiele wybitnych osobowości polskiego nurkowania, których nie sposób wymienić. Dwóm osobom chciałbym jednak szczególnie podziękować, zmieniły one kierunki mojej nurkowej drogi. Są to Instruktorzy: śp. Bolesław Graczyk CMAS M3 i Andrzej Ratajczak IDA M4 i CMAS M3.

Oprócz przebytych szkoleń brałem udział w rożnego rodzaju mniej lub bardziej ekstremalnych akcjach nurkowych, a wiele z nich z powodzeniem prowadziłem.

Obecnie, z równie wielką pasją, skupiam się na nurkowaniu rekreacyjnym i technicznym. Federacyjnie związany jestem z International Diving Association, jestem też członkiem Poznańskiego Klubu Płetwonurków Delfin. Chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniem, dlatego też powstał Diving&Support - aby z zaangażowaniem i pasją prowadzić kursy zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych nurków. Szczegółowych informacji nt. szkoleń szukaj w zakładce "Oferta". 

Serdecznie zapraszam na spotkanie pod wodą.

                                                                                                                                                                                                        Bogdan Raducha

Instruktor IDA TL2 / CMAS M2 Nr 1536

 

Kurs nurkowania Poznań
Diving&Support Bogdan Raducha
Kurs nurkowania Poznań

DIVING & SUPPORT

Kurs nurkowania Poznań, kurs nurkowania Poznan

Kurs nurkowania Poznań, kurs nurkowania Poznan

Kurs nurkowania Poznań, kurs nurkowania Poznan